Kapat
TRKCM 3

TRKCM 2018/9 Bilanço Analizi (TRKCM Hisse Yorumları)

Cam sektöründeki önemli şirketlerden biri olan Trakya cam (TRKCM) için şirketin açıklamış olduğu TRKCM 2018/9 Bilanço Analizini yapmak istedik. Bu sayede yeri geldiğinde Trkcm hisse yorumlarımızı da belirteceğiz.

TRKCM 2018/9 Bilanço

Öncelikle şirketin kap’a göndermiş olduğu o uzun uzun yazılar ve rakamların aslında ne anlama geldiğini aşağıdaki ve bizim için önemli olan kısımlarını çıkarıp ekledik. Bunlar

Yıllık bazda Net Dönem Kârı;
2018/9 Bilanço 780 mn TL (2017/9 Bilanço 422 mn TL) +84 % pozitif.
.
Yıllık Net Satışlar +39 %
.
Faaliyet Kârı +45 %
Faaliyet Kâr Marjı % 17,06 → % 17,86 pozitif.
.
FAVÖK Kârı +75 %
FAVÖK Kâr Marjı % 17,45 → % 22,09 pozitif.
.
Câri Oranı 1,66
Likidite Oranı 1,18
Kısa Vadeli Yükümlülükleri ve Uzun Vadeli yükümlülüklerde artış olsa da borç çevirme oranları çevrilebilir düzeyde.

TRKCM Hisse Yorumları

13.11.2018

3.22 TL

Biraz daha analiz ettiğimizde geçmiş yıllara göre şirketin karları %23 oranında arttığını fark ediyoruz. Net satışlar her yıl olduğu gibi bu yılda artmakla beraber, faaliyet ve favök karları da arttığını fark ediyoruz. Ancak finansal giderler yani masrafların da bir nebze artması düşündürücü. Trakya cam ise bizim için önemli olup, her yıl yatırım faaliyetlerini artıyor ve buna bağlı olarak düzenli bir şekilde bedelsiz vermesi ve temettü ödemelerini yapması da olumlu!

trkcm

Teknik analizde ise 3.20 / 3.19 TL aralığı üzerinde kapanış yapması gerekiyor ki, pozitif görünümden bahsedebilirim. Genel ve önceki açıklamalarına bakıldığında şirketin bedelsiz üzerinde durduğu görülüyor. Bu nedenle  5 ve  7. aylarında temettü veya bedelsiz artırıma gittiği aşağıdaki ekran görüntüsünde belli.

Bu ne demek oluyor? Elinde hissesi olanlar bedelsiz sermaye artırımı olması durumunda hisselerine, açıklanan yüzdelik dilimine göre lot ekleniyor. Bu da bedel ödemeden hisse senedinin artmasına yardımcı olunuyor. Ancak o an ki fiyatlarda aşağı çekiliyor. Temettü ise, elindeki lot miktarına karşılık, şirketin açıkladığı yüzdeliğe göre nakit para gönderilmesidir. İkisini kıyasladığımızda bizim beklentilerime göre eş değer olan şirketlerden biri olduğunu yine göstermekte. Orta ve uzun vadede hangi hisse senedi seçmeliyim, sorusuna güzel bir yanıt olabilir. Yatırım yapmak uzun vadede getiri olarak anlam kazanır. 5 yıl önce bugün şirket (14.11.2018) hisse fiyatı 2.42 TR iken, günümüzde bugün (14.11.2018) 3.22 TR, çok azdır diyebilirsiniz ; ancak düzenli olarak bedelsiz ve temettü ödenmesine bakıldığında aslında %500 üzeri getiri olduğu bilinmeyen bir gerçektir.

Serkan ERCİL {Serkan ERCİL}

Merhaba ben Serkan ERCİL. Dicle Üniversitesi Fen Edeb. Fizik Bölümü mezunuyum. Şuan aktif olarak borsa, ekonomi yazarlığının yanı sıra ticaret ile uğraşıyorum. Bu sitedeki amacım tamamı ile bilgi paylaşımı yapmak. 12 yıllık internet bilişimi adına bir çok projede aktif rol oynadım ve şuandan itibaren bu site ile yeni bir sayfa açmak istedim.

“TRKCM 2018/9 Bilanço Analizi (TRKCM Hisse Yorumları)” üzerine 3 yorum

  1. Ozan dedi ki:

    Sağolun hocam kıymetli paylaşımınız için takipteyim yeni makaleleri bekliyorum

  2. salih dedi ki:

    Bazen de hisse karda açıklasa ters yöne gidebiliyor.dikkat etmek lazım

  3. gökhan dedi ki:

    Güzel değerlendirmeleriniz için teşekkürü bir borç biliyorum.Bu tarz net paylaşımların devamının gelmesini umuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir