Kapat
SAMURAY20® 11

Kısa Vadede (Şubat 2019) Kazandıran Hisse Senetleri Hangileri?

Şubat 2019 ayı içinde borsada kısa vadede beklentilere paralel olarak kazandıran hisse senetlerinin hangileri olduklarını araştırıp, sitemize ekleme gereği duydum. Umarım beklentilerimize göre eş değer oranlarda kısa vadede güzel karlar elde edebiliriz.

Kısa Vadede Kazandıran Hisse Senetleri

Öncelikle şuna dikkat etmemiz gerekiyor burada yazacaklarımız bir varsayımdır ancak şirketlerin geçmişleri ve olumlu havalarda bu senaryonun gerçekleşme ihtimali yüksek bir beklentinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamakta. Bu nedenle şimdiden eldeki hisse senetlerini vermemek en mantıklı yatırım olacaktır. Kısa vadede beklentilerimiz sürecin 1 ayı ortalama olarak 40 günü kapsamasıdır. Ancak sürekli ısrarla üzerinde durduğum nokta; uzun vadede daha fazla kar elde etmek mümkündür. Ancak insanlarımız fazla sabırsız olmaları nedeni ile borsaya amatör yaklaşmakta, bugün aldığı hisse senedinin yarın %20 prim yapmasını düşünerek hareket etmekte! Bu da kaçınılmaz bir zararın oluşmasına neden olmakta. Sonrasında bir daha borsaya uğramamasına vesile oluyor. İşte bu gibi olumsuz durumlara maruz kalmamak adına aşağıdaki kısımlara dikkat etmenizi önemle arz ederim;

 • Tren kaçtı, gidiyor… Son vagon… YORUMLARINA KANMA!
 • Sadece bir günde %20 prim yapan hisseye girme, düzeltmeyi bekle
 • Şirket haberlerini takip et! Spek haberlere aldırma. KAP haberlerine odaklan!
 • Şirketine arka çık, sürekli kar elde eden, karını yatırımcısı ile (temettü – bedelsiz) paylaşanlara odaklan.
 • Nakit paranın tamamı ile hiçbir yatırıma girme.
 • Yatırım demek yüzdelik oran demektir bunu unutma
 • Yatırım demek sadece borsada hisse senedi almak değildir, Altın, Döviz, Arsa, Daire, Dükkan, sağlık olduğunu unutma
 • Krizler üzüldüğünüz an olmasın aslında büyük bir fırsattır!!!

İşte yukarıdaki cümlelerden sonra asıl konumuza dönmek istiyorum. Kısa vadede hangi hisselerden olumlu dönüşler bekliyoruz.

Kısa Vadede Hisse Senedi Önerileri

Öncelikle tarihe odaklanmak gerekiyor, borsada beklentilerin satın alındığının altını çizerek vurgulayalım. Bildiğiniz gibi bir haber kesinleşirse en fazla 2 iş günü pozitif hava devam eder. Sonrasında dinlenmeye geçer aynı durum bir hissenin sürekli düşmemesi ile alakalıdır. Yani bir şirketin hissesi 4 gün üst üste düşerse 5. günde kesin düşer gözü ile bakmayınız. Veya bir hisse öğlen öncesi %6 artarsa, 2.seansta %20 düşebiliyor!

29.01.2019 tarihi itibari ile borsa %2.77 yükselerek günü 104.098 puandan kapattı. Aynı şekilde çoğu hisse senedi pozitif ayrıştı. Ancak bizim üzerinde durduğumuz bizlere bu rakamlara göre geride kalan şirketlere yönelmek ancak hepsine değil! Güvendiğimiz beklentilere paralel artması olan ve en önemlisi de bilanço dönemine girmeden ve temettü bedelsiz gibi beklentileri olan hisse senetlerine yoğunlaşmamız. Buralardan alacağımız hisse senetleri, gelecek olan temettü bedelsiz haberleri ile en az %10 üzeri prim yapacağı beklentileri yüksek olan şirketler. Bu da bizlerin elimizde olan şirket hisselerinin hem yükselmesi hem de alınacak olan temettü öncesinde tepeden bozdurma (tavsiye etmesem de nadasa bırakmak istemeyenler bozabilir.) işlemlerine girebilirsiniz. Ben her zaman dediğim gibi uzun vadeli olarak yatırıma daha fazla güveniyorum. Zira bir şirketin hissesini bu yıl 5 liradan alıp, 10 yıl sonra bu şirketin hissesini 250 liradan satmak, aralarda her yıl verilen temettü ile yeniden aynı şirketin hissesini almak daha mantıklı geliyor. Tabi buradaki asıl amacımız her ay fazladan para kalan tutarı harcamadan bir kumbaraya atmadan bahsetmekteyim. Peki kısa vadede hangi şirketlere yönelmeliyiz.

 • THYAO : Şuanda hisse 15.20 lira seviyesinde (29.01.2019) Şirketin beklentilerine göre biraz daha yükselmesi söz konusu.
 • EREGL : Her ne kadar şirket son 10 gündür 7 li seviyelerden 8.61 lira (29.01.2019) seviyesine gelse de, beklentilere göre temettü verimi fazla olan şirketlerden biri.
 • SASA : Polyester denilince akla gelen şirketin 8.80 lira (29.01.2019) seviyesinde olduğunu ve kısa vadede olumlu havanın ivme kazanması beklenmekte.
 • SISE – SODA : Bu iki şirket aslında tam da uzun vadede alınabilecek ender bulunan hisse senetlerinden ikisidir. Sağlam olmakla beraber, uzun vadede geleceğe yatırım için değerlendirilebilir. İki şirketinde temettü ve bedelsiz verme anlayışı her yıl devam etmektedir. Bu 2 haber öncesinde stoklarda bulunması çok mantıklıdır.
 • AKSA : Her ne kadar bir nebze geride kalsa da 8.45 lira seviyesinde (29.01.2019) olan şirketin ivme kazanması beklenmekte.
 • KORDS : Hani derler ya ha sıçradı ha sıçrayacak, işte bu da beklentileri yüksek olan şirketlerden biri. (29.01.2019) 8.81 lira seviyesinde olsa da beklentilerin yakın olduğunu söyleyebiliriz.
 • YUNSA : 5.00 LİRA (29.01.2019) seviyesinde olmasına aldanmadan, grafikler ve olumlu havanın etkisi ile bir canlanma belirtisini geçen haftadan itibaren yatırımcılara gösterdiğini belirtebiliriz.

Serkan ERCİL {Serkan ERCİL}

Merhaba ben Serkan ERCİL. Dicle Üniversitesi Fen Edeb. Fizik Bölümü mezunuyum. Şuan aktif olarak borsa, ekonomi yazarlığının yanı sıra ticaret ile uğraşıyorum. Bu sitedeki amacım tamamı ile bilgi paylaşımı yapmak. 12 yıllık internet bilişimi adına bir çok projede aktif rol oynadım ve şuandan itibaren bu site ile yeni bir sayfa açmak istedim.

“Kısa Vadede (Şubat 2019) Kazandıran Hisse Senetleri Hangileri?” üzerine 11 yorum

 1. Hasan Bozlak dedi ki:

  Güzel yazınız ve nacizane yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum hocam. Hadi alalım hadi alalım diyip girişen arkadaşımı dinlemeyip araştırmaya koyuldum ve şuanda o zarara girdi ben girmedim. Kesinlikle araştırmakta ve sizin gibi iyi yazarları takip etmekte fayda var.

 2. ztekin dedi ki:

  Hocam paylaşımınız için teşekkürler benim gibi işi bilmeyenler için nerden başlamamız gerektiği hususunda bir paylaşım da yaparsanız çok mutlu olurum

 3. radyatör dedi ki:

  Aksa’da hisse alınabilir sürekli yükselişte görünüyor. Ayrıca THYAO hiç kaybettirmeyen kağıt değil mi hocam.

 4. Yağ Sıçratmaz dedi ki:

  Borsa olayı gerçekten tecrübe ve birikim gereken bir olay. Ezbere yapılacak bir iş değil. Sitenizin çok faydasını gördüm.

 5. yusuf dedi ki:

  güzel yazınız için teşekkürler hocam. yararlı bir yazı olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim

 6. Öncelikle bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum. Borsada bu tip incelikleri öğrenmek çok iyi oldu.
  Bu ezbere yapılacak bir iş değil. THYAO hisseleri çok dikkatimi çekti.

 7. Puzzle Event dedi ki:

  Her zaman üreten sektörlere yatırım yaparım. Mümkün oldukça uzun vadeli çalışırım. Ancak verdiğiniz tiyolar gerçekten mantıklı geldi Değerlendireceğim.

 8. Bu konunun bu yazıda derinlemesine analiz edildiğini görünce kaptırdım kendimi. Yeni yazılarınızı bekliyorum gerçekten kaliteli bir içerik ve paylaşım olmuş.

 9. Benim gibi işi bilmeyen biri için harika bir makale olmuş elinizi emeğinize sağlık ustadım.

 10. eşya depolama dedi ki:

  Böyle güzel paylaşımlar bulmak zordur elinize sağlık güzel paylaşım olmuştur.

 11. Yıllardır ticaretle uğraşıyoruz kısa vadede kazandıran hisse senetler hakkında doğru paylaşımlar yapmışsınız elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir