Kategoriler
SAMURAY20®

Konut Ekspertizi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bankalardan mortgage kredisi çekerken evin değeri için Konut Ekspertizi görevlendirilir. Bunun için ayrıca 500 ile 1000 TL arasında değişen bir ücreti peşinen yatırmanız gerekmekte. Peki Konut Ekspertizi nasıl hesaplanıyor? Konut ekspertizi hesaplaması nasıl yapılır isimli makalemizde sizler için bankaların konut kredisi verirken gerek duyduğu hesaplamayı göstereceğim. Bankaların sizlere konut kredileri verirken gayrimenkullerinize karşılık değerlerinin nasıl hesap yapıldığına dair bilgileri konu edineceğiz.

Konut Ekspertizi Hesaplaması 2020

Bankaların sizlere verdiği kredi ile konut sahibi olmak isteyenler için en hesaplı kredi verileceği ayrıca size kredi çıkıp çıkmayacağı hakkında eksper raporu baz alınacak şekilde değerlendirilmektedir. Ekspertiz hesaplaması nasıl yapılır işte size cevabı.
Ekspertiz hesaplaması

Eksper işinin uzmanı, kararları veren, değerleri biçen, değerlendiren ve yorumlayan anlamını taşımaktadır. Ekspertiz işlemi ise bir gayrimenkule değerleme uzmanları tarafından ve açısından değerleme çerçevesinde yapılan tüm işlemlere denmektedir. Piyasanın araştırılması yapılarak rapor oluşturmanın aşamalarıdır. Gayrimenkulü görerek resmi kuruluşların piyasayı takiben değerinin oluşturulması aşamasına eksper hesaplaması deniliyor.

Bankaların konut kredisi verirken teminat olarak alacakları gayrimenkullerin eskpertiz değerine göre belli limitlerde kredi vermesi ile eskpertiz hesaplamaları önemli hale gelmiştir. Uzmanlar ipotek alınacak olan evin ekspertiz hesaplamasını yaparken binanın yaş ve konum gibi özelliklerini göz önünde bulundurmaktadırlar. Satın alınacak gayrimenkulun ekspertiz değeri ne kadar yüksek ise o kadar kredi verilmektedir.

Eksper hesaplaması nasıl yapılır?

Satın alınmak istenen evler için bankalar kredi verme işlemi gerçekleştirmektedir. Ev ekspertiz raporunun alınması ile konutun piyasa değerini belirlerken uzmanlar ekspertiz raporunu hazırlamaktadır. Satın alınacak evin ekspertiz raporunun hazırlanması ve eksper hesaplamaları binanın yaşına, konumuna ipotek, şerh irtifak haklarına fiziki durumu altyapısı, imar durumu açık adresi inşaat maliyetine yer aldığı bölgedeki konumuna metrekaresine göre hesaplama yapılmaktadır.

Eksper hesaplaması ile konutun rayiç bedel üzerinden hesaplanan tutarı belirlenir.. Ekspertiz değerinin de eklendiği ekspertiz raporu ekspertiz uzmanlarını tarafından kredi alınacak olan ilgili bankaya verilir. Daha sonra banka da ev için istenen kredi miktarına bakarak krediyi vermeye ya da vermemeye karar vermektedir.

Bankalar eksperin gayrimenkule biçtiği değerin, ekspertiz raporunun değerinin % 75’ine kadar satın alınacak olan ev karşılığında kredi vermektedir. Ekspertiz raporu hesaplanması işlemi bankadan bankaya ve işlem yoğunluğuna göre değişkenlik gösteriyor. Buna karşın kredinin onaylanması; ekspertiz işlemlerinin yapılması ve ekspertiz raporunun sonuçlanması ortalama bir haftalık süreyi buluyor.

Eksper raporu yanlış hesaplanırsa ne olur?

Ekspertiz raporunun yanlış hesaplanması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kredi kullanacak kişilere yanlış hesaplanan ekspertiz raporunun düzenlenmesi neticesinde, buna bağlı olarak konut kredisi daha az çıkabilir. Yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi için, kredi kullanacak kişiler bankaya ve ekspertiz şirketine dava açılabilmektedir. Dava sonucunda, mahkeme tarafından görevlendirilen eksperler tekrar eve gelip inceleme yaparak, evin değerini belirliyor.

Kategoriler
SAMURAY20®

Ölen Birinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Kişi, banka kredisi çektikten sonra ölmesi durumunda yakın akrabaları, acaba bu kredi borcunun ne olacağını merak edebilir. Bu nedenle ölen birinin kredi borcu ne olur soruları yanıt aranmakta! Öncelikle kredilerde hayat sigortası zorunlu olması nedeni ile kişinin bankaya olan borcunu sigorta şirketi karşılamaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Herkesin başına gelecek bir durum olacak ayrıca kredi çekip borçları devam ederken ölen kişinin kredi borcu ne olur? Detaylar yazımızda inceleyin.

Ölen kişinin kredi borcu ne olur sorusuna cevap vermek için, önce ilk temel adımdan bir kaç noktaya değinmek gerekmektedir. Tüm bu bankaların başında her kişiye kredi çekerken uygulamış olduğu hayat sigortası gelmektedir. Hayat sigortası, genel olarak siz her hangi bir müdahalede bulunmaz iseniz her kredi çekerken sizden önce tarafınıza otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak bu işlem türü tamamen yasal bir zorunluluk taşımadığından dolayı bu işlemi yaptırmak tamamen sizin kendi isteğinize bağlı bir sigorta çeşididir. Hayat sigortasını eğer kredi kullanmadan önce banka tarafından hayat sigortası yaptırıyorsanız, bu sigortanın ücreti sizin tarafınızdan tahsil ediliyor. Birkaç bankanın, tüm müşterilerine kredi verden önce hayat sigortasını zorunlu hale getirmesi de diğer bir önemli bir husustur. Peki, bu hayat sigortası nedir ve bu kadar önemli olmasının nedeni ne olabilir?

Hayat sigortası, bilinen gereği kredi çeken kişiye ait tüm borçlarını ödemekle mükelleftir. Yani kredi çeken ve borçlu olarak ölen bir kişi hayatını kaybederse, herhangi bir olumsuz durumlada karşılaşılmadığı takdirde tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Olumsuz durumdan kastımız da, vefat eden kişinin herhangi şüpheli bir ölüm olayı olup olmadığıdır. Bu tür durumlar ile karşı kaşıya kalınır ise ölen kişiye, otopsi yapmak durumunda kalınabilir.

Kredi Borcu Olan Kişinin Ölmesi

Fakat, kredi borcu devam ederken vefat eden kişi hayat sigortası yaptırmamış ise bu durumda tüm borçlarını yasal olarak geride kalan mirasçıları üstlenmek durumu ile karşı karşıya kalır. Bu olay, miras durumlarında nasıl bir dağıtım yapılıyor ise, borçlanma olayında ise aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak yasal mirasçılar eğer ölen kişinin mirasını reddeder, yani redd-i miras yaparlarsa o hâlde borçlarından mesul olmamaktadırlar. Borç ödeme durumlarında bir de kredi kefili faktörü göz önünde bulundurulmaktadır.

Eğer ölen kişi kredi borcu var yani kredi kullanırken başka bir bireyi kefil olarak gösterdiyse, banka bu kefil olarak gösterilmiş olan bireyi de takip altına alabilmektedir. Yani borçlu ölen kişinin borçları, kanunda aksi belirtilmedikçe muhakkak tahsil edilmektedir. Bu noktada hayat sigortasının oldukça önemli olduğunu vurgulamayı, kendimize bu gibi durumlar ile karşı karşıya gelebileceğimizi düşünerek önceden bu olaylara karşı önlemimizi almalıyız.

Yine, vefat eden kişinin kredi kartı borcunun ödenmesi gerekir ve sigorta kapsamında olmamakta ve yasal mirasçılara kredi kartı borcuda miras kalır.

Bir diğer husus ise; vefat eden kişiye ait kredi borcunun tamamı sigorta şirketi tarafından fonlandığından yani bankaya tüm borç üzerinden sigortalama yapıldığından, mücadele edilmesi halinde ödenen taksitlerinde geri alınabileceği durumu da söz konusu olmaktadır, ancak bunun için hukuki mücadele etmek gerekecektir ancak bu bizim şahsi çıkarımımız dır. Yapılacak işlem basamakları ise; ölen kişinin ölüm belgesi ile birlikte veraset ilamında bulunan kişilerden biri veya vekili tarafından bankaya başvurulması gerekir.

Konuyla ilgili sorularınızı yorum kısmında sorabilirsiniz.

Kategoriler
SAMURAY20®

48 Hours Gold Çikolata Kullanımı ve 48 Hours Çikolata Faydaları

Dürtü; insanların doğumla beraber hayatta kalabilmek adına yönlendiği davranışlar bütününe verilen isimdir. İnsanları dürtüleri, bilinçaltından gelmektedir. Dürtülerin amacı, yaşamı devam ettirmekle beraber yaşamdan zevk almaktır. Yeme ve içme gibi dürtüler, hayati olduğu için ertelenmesi hiçbir zaman söz konusu olamaz. Ancak, cinsellik dürtüsü bazı kişiler tarafından bastırılabilir veya ertelenebilir. Özellikle kadınlar, yetişme şartları ve toplum baskısından dolayı cinsel dürtülerini ertelemek veya bastırmak zorunda kalırlar. Ancak, bastırılan cinsel dürtüler, bir zaman sonra kişide cinsel isteksizlik meydana getirir. Cinsel isteksizlik sorunuyla baş başa kalan kadınlar, bu sorundan kurtulmak adına 48 hours ürünlerinden faydalanabilirler. 48 hours ürünleri neler vaat ediyor? 48 hours ürünleri kapsamında yer alan 48 hours gold kahve, 48 hours kahve, 48 hours enerji içeceği, 48 hours plus, 48 hours çikolata ve 48 hours gold sayesinde kadınlar, cinselliği bir tabu olarak görmekten kurtulabilirler. Bu ürünler, kadınlardaki cinsel isteğin artmasına ve kendilerini daha mutlu ve partnerlerine karşı daha istekli hissetmelerine sebep olurlar.

Kadınlardaki Cinsel İsteksizliğin Sebepleri

Kadınlarda görülen cinsel isteksizliğin psikolojik ve fizyolojik sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerden en çok tahmin edileni, kadınların cinselliği ayıp ve günah olarak düşünmesidir. Bakirelik konusunda kaygılanma; cinsel isteksizlik yaşanmasının diğer sebepleri arasındadır. Kadınlar, ilişki sırasında canlarının acıyacağını düşündükleri ve gebe kalmaktan korktukları için de dönem dönem cinsel isteksizlik yaşarlar. Evde veya iş yerinde yaşanan sorunlar da cinsel isteksizlik görülmesinde etkili olan sebepler arasındadır. Tüm bunlara ek olarak, eşle veya partnerle yaşanan sorunlar, bir süre sonra cinsel isteksizliğin görülmesine neden olabilir. Doğum kontrolü için kullanılan hormonlar, kadınların emzirme dönemlerinde görülen yorgunluk, uykusuzluk, annelik duyguları gibi sebepler de kadınlarda cinsel isteksizlik görülmesinin nedenleri arasındadır. Hormonal özellikler, kadınlar ve erkekler arasında cinsel isteğin farklı olmasının en büyük sebepleri arasında gösterilmektedir. Erkeklerde salgılanan testesteron hormonu, kadınlara kıyasla daha fazla olduğu için erkeklerin cinsel isteği kadınlara kıyasla daha çoktur. Tüm bu problemlerden kurtulmak isteyen kadınlara şiddetle 48 hours ürünleri tavsiye edilmektedir.

siparişiniz için

www.48hours.gen.tr

Kategoriler
SAMURAY20®

Fed Toplantı Tarihleri 2019

Amerikan Merkez Bankası olarak adlandırılan Fed, 2019 yılı toplantı tarihleri açıklanmakla beraber buradan çıkan her cümle hatta her sözün, dünya piyasalarını salladığı bilinen bir gerçektir. Ülkemiz dahil gelişmekte olan ülkeler açısından fed toplantısından çıkan tutanakların açıklamaları her yatırımcı için önem arz etmektedir.

Fed Toplantı Tarihleri

FED olarak adlandırılan Amerikan merkez bankası her yıl alınan kararlara göre toplantı düzenler. 2019 yılı fed toplantı sayısına bakıldığında 8 kez olacağı belirtilmiştir. Buradan çıkacak her kararın ülkelerin para politikası dahil döviz hamleleri de önem arz eder. Başta dolar olmakla beraber Euro gibi döviz likitesi açısından fed tutanaklarından çıkan her cümlenin büyük etkisi söz konusu. Bu yıl yapılacak olan fed 2019 toplantı tarihlerine bakarsak;

12-13 Haziran, 31 Temmuz-1 Ağustos, 25-26 Eylül, 7-8 Kasım ve 18-19 Aralık şeklinde yapılması kararlaştırılmıştır. Buradaki ilk tarihler fed toplantısının yapılacağı, bir sonraki tarih ise yani ertesi gün alınan kararların (fed tutanakların) piyasa ile açıklanacağını belirtir. Canlı yayın aşamasında alınan fed kararlarından çıkan her cümleyi eş zamanlı olarak dünya televizyonları anlık yayın sayesinde vatandaşlara sunar. Şuan ki fed başkanı ise Jerome Powell olarak karşımıza çıkıyor.

2019 Fed Toplantı Tarihleri Ne Zaman?

Buradaki önemli husus FOMC olarak adlandırılan Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından belirli tarihler arasındaki toplantıda çıkan sonuçlardır diyebiliriz. Fed tarafından açıklanan bilgilere göre Federal Açık Piyasa Komitesi toplantıları 2019 yılında 8 kez yapılacağı ve bunların ise 29-30 Ocak, 19-20 Mart, 30 Nisan-1 Mayıs, 18-19 Haziran, 30-31 Temmuz, 17-18 Eylül, 29-30 Ekim, 10-11 Aralık tarihleri olacağı açıklanmıştır. Buna göre toplantılar sonrasında Fed başkanı tarafından bir basın açıklaması yapılıyor. Ancak biz yatırımcılar için asıl önemli husus fed toplantı tarihleri. Zira döviz pozisyonunu korumak isteyen yatırımcılar, dalgalı seyir izleyen toplantı günlerinde rallinin hangi yöne kayacağı basın açıklamalarında geçen kelimeler olacaktır.

Borsada yatırımda olanlar, döviz pozisyonunda olanlar dahil toplumdaki her bireyin aslında fed tutanaklarından çıkan açıklamalara önem vermesi gerekmektedir. Özellikle biz gelişmekte olan ülkeler açısından fed toplantısından çıkan kararlar geleceğe yön veren önemli etkenler arasında gösterilir.

2019 yılı Fed Toplantı Tarihleri

1. Toplantı: 29 Ocak – 30 Ocak
2. Toplantı: 19 Mart – 20 Mart
3. Toplantı: 30 Nisan – 1 Mayıs
4. Toplantı: 18 Haziran – 19 Haziran
5. Toplantı: 30 Temmuz – 31 Temmuz
6. Toplantı: 17 Eylül – 18 Eylül
7. Toplantı: 29 Ekim – 30 Ekim
8. Toplantı: 10 Aralık – 11 Aralık

Kategoriler
SAMURAY20®

Kısa Vadede (Şubat 2019) Kazandıran Hisse Senetleri Hangileri?

Şubat 2019 ayı içinde borsada kısa vadede beklentilere paralel olarak kazandıran hisse senetlerinin hangileri olduklarını araştırıp, sitemize ekleme gereği duydum. Umarım beklentilerimize göre eş değer oranlarda kısa vadede güzel karlar elde edebiliriz.

Kısa Vadede Kazandıran Hisse Senetleri

Öncelikle şuna dikkat etmemiz gerekiyor burada yazacaklarımız bir varsayımdır ancak şirketlerin geçmişleri ve olumlu havalarda bu senaryonun gerçekleşme ihtimali yüksek bir beklentinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamakta. Bu nedenle şimdiden eldeki hisse senetlerini vermemek en mantıklı yatırım olacaktır. Kısa vadede beklentilerimiz sürecin 1 ayı ortalama olarak 40 günü kapsamasıdır. Ancak sürekli ısrarla üzerinde durduğum nokta; uzun vadede daha fazla kar elde etmek mümkündür. Ancak insanlarımız fazla sabırsız olmaları nedeni ile borsaya amatör yaklaşmakta, bugün aldığı hisse senedinin yarın %20 prim yapmasını düşünerek hareket etmekte! Bu da kaçınılmaz bir zararın oluşmasına neden olmakta. Sonrasında bir daha borsaya uğramamasına vesile oluyor. İşte bu gibi olumsuz durumlara maruz kalmamak adına aşağıdaki kısımlara dikkat etmenizi önemle arz ederim;

 • Tren kaçtı, gidiyor… Son vagon… YORUMLARINA KANMA!
 • Sadece bir günde %20 prim yapan hisseye girme, düzeltmeyi bekle
 • Şirket haberlerini takip et! Spek haberlere aldırma. KAP haberlerine odaklan!
 • Şirketine arka çık, sürekli kar elde eden, karını yatırımcısı ile (temettü – bedelsiz) paylaşanlara odaklan.
 • Nakit paranın tamamı ile hiçbir yatırıma girme.
 • Yatırım demek yüzdelik oran demektir bunu unutma
 • Yatırım demek sadece borsada hisse senedi almak değildir, Altın, Döviz, Arsa, Daire, Dükkan, sağlık olduğunu unutma
 • Krizler üzüldüğünüz an olmasın aslında büyük bir fırsattır!!!

İşte yukarıdaki cümlelerden sonra asıl konumuza dönmek istiyorum. Kısa vadede hangi hisselerden olumlu dönüşler bekliyoruz.

Kısa Vadede Hisse Senedi Önerileri

Öncelikle tarihe odaklanmak gerekiyor, borsada beklentilerin satın alındığının altını çizerek vurgulayalım. Bildiğiniz gibi bir haber kesinleşirse en fazla 2 iş günü pozitif hava devam eder. Sonrasında dinlenmeye geçer aynı durum bir hissenin sürekli düşmemesi ile alakalıdır. Yani bir şirketin hissesi 4 gün üst üste düşerse 5. günde kesin düşer gözü ile bakmayınız. Veya bir hisse öğlen öncesi %6 artarsa, 2.seansta %20 düşebiliyor!

29.01.2019 tarihi itibari ile borsa %2.77 yükselerek günü 104.098 puandan kapattı. Aynı şekilde çoğu hisse senedi pozitif ayrıştı. Ancak bizim üzerinde durduğumuz bizlere bu rakamlara göre geride kalan şirketlere yönelmek ancak hepsine değil! Güvendiğimiz beklentilere paralel artması olan ve en önemlisi de bilanço dönemine girmeden ve temettü bedelsiz gibi beklentileri olan hisse senetlerine yoğunlaşmamız. Buralardan alacağımız hisse senetleri, gelecek olan temettü bedelsiz haberleri ile en az %10 üzeri prim yapacağı beklentileri yüksek olan şirketler. Bu da bizlerin elimizde olan şirket hisselerinin hem yükselmesi hem de alınacak olan temettü öncesinde tepeden bozdurma (tavsiye etmesem de nadasa bırakmak istemeyenler bozabilir.) işlemlerine girebilirsiniz. Ben her zaman dediğim gibi uzun vadeli olarak yatırıma daha fazla güveniyorum. Zira bir şirketin hissesini bu yıl 5 liradan alıp, 10 yıl sonra bu şirketin hissesini 250 liradan satmak, aralarda her yıl verilen temettü ile yeniden aynı şirketin hissesini almak daha mantıklı geliyor. Tabi buradaki asıl amacımız her ay fazladan para kalan tutarı harcamadan bir kumbaraya atmadan bahsetmekteyim. Peki kısa vadede hangi şirketlere yönelmeliyiz.

 • THYAO : Şuanda hisse 15.20 lira seviyesinde (29.01.2019) Şirketin beklentilerine göre biraz daha yükselmesi söz konusu.
 • EREGL : Her ne kadar şirket son 10 gündür 7 li seviyelerden 8.61 lira (29.01.2019) seviyesine gelse de, beklentilere göre temettü verimi fazla olan şirketlerden biri.
 • SASA : Polyester denilince akla gelen şirketin 8.80 lira (29.01.2019) seviyesinde olduğunu ve kısa vadede olumlu havanın ivme kazanması beklenmekte.
 • SISE – SODA : Bu iki şirket aslında tam da uzun vadede alınabilecek ender bulunan hisse senetlerinden ikisidir. Sağlam olmakla beraber, uzun vadede geleceğe yatırım için değerlendirilebilir. İki şirketinde temettü ve bedelsiz verme anlayışı her yıl devam etmektedir. Bu 2 haber öncesinde stoklarda bulunması çok mantıklıdır.
 • AKSA : Her ne kadar bir nebze geride kalsa da 8.45 lira seviyesinde (29.01.2019) olan şirketin ivme kazanması beklenmekte.
 • KORDS : Hani derler ya ha sıçradı ha sıçrayacak, işte bu da beklentileri yüksek olan şirketlerden biri. (29.01.2019) 8.81 lira seviyesinde olsa da beklentilerin yakın olduğunu söyleyebiliriz.
 • YUNSA : 5.00 LİRA (29.01.2019) seviyesinde olmasına aldanmadan, grafikler ve olumlu havanın etkisi ile bir canlanma belirtisini geçen haftadan itibaren yatırımcılara gösterdiğini belirtebiliriz.
Kategoriler
SAMURAY20®

2018-9 Aylık Bilanço Açıklayan Şirketler

Bizlere gelen sorulardan bir tanesi de 2018-9 aylık bilanço tarihlerinin ne zaman olacağı ve bilanço açıklayan şirketler hangileri şeklinde. Zira bilançoların açıklanmasının ardından olumlu ve olumsuz rakamlarına göre hisselerde sıçrama veya düşme söz konusu olabilir. Bu nedenle bilanço tahminleri de önemlidir. Bilanço tahmini yapan aracı kurumların anlık verileri takip etmenizi öneriyoruz.

2018-9 Aylık Bilanço Açıklayan Şirketler

Bilanço yılda 4 farklı bölümlerden oluşuyor bunlar 3, 6, 9 ve 12 aylık şeklinde. Şuanda açıklanan veriler son 9 aylık bilançolar olmakla beraber önümüzdeki aralık/ocak aylarında son bilançolar gelecek. Bilançolar hissenin değer kazanması veya kaybetmesi açısından oldukça önemlidir. Zira aldığım şirket hissesi acaba kar mı elde ediyor? Yoksa zarar mı ediyor? En önemlisi de kar-zarar dahilinde büyüme oranı % lik dilimde kaç oldu? İşte bunun gibi soruların tüm yanıtlarını bizlere sunan bilançolar, yasal bir açıklama dayanağı olmakla beraber ilgili tarihler arasında SPK’ya bildirmeleri gerekiyor. Ayrıca bildirim sonrasında bilanço haberleri kapa düşer.

Bu yazımızda bist 100’de bulunan şirketlerin 2018/9 aylık bilançolarını görsel bazında vermek istedik. Bu sayede bilanço dönemin şirketlerin kar mı yoksa zarar mı ettiğini göreceksiniz. Bir şirketin kar elde etmesi bu dönemde kesin yükselecek diye tabir edilmemeli buna karşın zarar edenler de kesinlikle düşer denilmemelidir. Şirketin mali yapısı kadar borç durumu, döviz ve siyasi durumu kadar bir çok etkene bağlı olarak değerlendirilmelidir. Öte yandan borsanın geneline bakıldığında şirketlerin neredeyse büyük çoğunluğu, dövizin artmasına bağlı olarak negatif ayrıştığını belirtebiliriz.

Bilanço Açıklayan Şirketler

Kategoriler
SAMURAY20®

Uzun Vadeli Yatırım Hisse Önerileri

Arkadaşlar merhaba. Uzun vadeli yatırım konusunda bist 100 üzerinden (borsamız) 20 adet hisse senedi seçtik. Adını da Son Samuray20 olarak bıraktım. Aslında son samuray! Bunların hangilerine bakmak istersek aşağıdaki gibi bir liste çıkardım.

Aksa, Anacm, Arclk, Asels, Aygaz, Cimsa, Ecilc, Egeen, Froto, Hekts, Kords, Kozal, Parsn, Petkm, Sise, Soda, Thyao, Trkcm, Tuprs, Yunsa

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Bu hisseleri seçerken gündelik al-sat yapmak yerine orta ve uzun vadede getiri amaçlayarak, temettü veren ortakları ile yani yatırımcılarına değer veren (bedelsiz) şirketlere özen gösterdim. Normal şartlarda A grubu hisselere yoğunlaştım ve riskten uzak (B, C ve D grubu) temettü verimi iyi, her yıl karlılık oranını artıran şirketlere yönelmek. Sabır her kesimde olduğu gibi borsa da uzun vadeli yatırımlarda çok önemlidir. Bu yüzden hisse senedini alıp sürekli ekranın karşısında durmamak gerekiyor.

Hisse Senedi Yatırım Önerileri

Yatırımcılık temelinde hisse fiyatının uygun olması ve bedelsiz oranında hissenin artması (son samuray 20 listesi) ve temettü veren tutar ile yeniden aynı hisseden alınması mantıklı olmakta. Bugün seçilen hisse senedini aldığınızda hemen yarın ekrana bakmamak gerekiyor. Zira öyle anlar vardır ki, çok değil hükumetin erken seçime gitmesinin açıklanması sonrasında borsanın %20 değer kaybetmesi demek sizlerin zarar ettiğini gösterebilir ancak bizler için alım fırsatıdır. Bu fırsatta yeniden alım yapılıyor. Bu nedenle sizlere en önemli tavsiyem paranız ne kadar ise paranın tamamı ile kesinlikle borsaya girmeyiniz. % lik dilimler ile ön kısımdan alıyoruz ve bu tutarı parçalara bölüyoruz. Bunu biraz açarsak

Farz edelim ki elimizde 100.000 TL var bunun 5 te 1 i ile borsaya giriyoruz. Yani 20000 TL ile borsada hisse senedi alıyoruz. Kriz anında aldığınız hisse senetleri herkes de olduğu gibi düşecektir Bu da sizlere alım fırsatı sunar. Kalan paranın borsaya yatırdığınız tutarın %50 si kadar yeni bir alım yapıyoruz yani 100000 TL veya duruma göre %80 de olabilir. Sonuç itibari ile bu gibi krizlerde arkanızda kesinlikle para olmalı. Ayrıca döviz ve altın gibi emtia ürünlerine de yatırım yapılabilir.