Kategoriler
SAMURAY20®

Uzun Vadeli Yatırım Hisse Önerileri

Arkadaşlar merhaba. Uzun vadeli yatırım konusunda bist 100 üzerinden (borsamız) 20 adet hisse senedi seçtik. Adını da Son Samuray20 olarak bıraktım. Aslında son samuray! Bunların hangilerine bakmak istersek aşağıdaki gibi bir liste çıkardım.

Aksa, Anacm, Arclk, Asels, Aygaz, Cimsa, Ecilc, Egeen, Froto, Hekts, Kords, Kozal, Parsn, Petkm, Sise, Soda, Thyao, Trkcm, Tuprs, Yunsa

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Bu hisseleri seçerken gündelik al-sat yapmak yerine orta ve uzun vadede getiri amaçlayarak, temettü veren ortakları ile yani yatırımcılarına değer veren (bedelsiz) şirketlere özen gösterdim. Normal şartlarda A grubu hisselere yoğunlaştım ve riskten uzak (B, C ve D grubu) temettü verimi iyi, her yıl karlılık oranını artıran şirketlere yönelmek. Sabır her kesimde olduğu gibi borsa da uzun vadeli yatırımlarda çok önemlidir. Bu yüzden hisse senedini alıp sürekli ekranın karşısında durmamak gerekiyor.

Hisse Senedi Yatırım Önerileri

Yatırımcılık temelinde hisse fiyatının uygun olması ve bedelsiz oranında hissenin artması (son samuray 20 listesi) ve temettü veren tutar ile yeniden aynı hisseden alınması mantıklı olmakta. Bugün seçilen hisse senedini aldığınızda hemen yarın ekrana bakmamak gerekiyor. Zira öyle anlar vardır ki, çok değil hükumetin erken seçime gitmesinin açıklanması sonrasında borsanın %20 değer kaybetmesi demek sizlerin zarar ettiğini gösterebilir ancak bizler için alım fırsatıdır. Bu fırsatta yeniden alım yapılıyor. Bu nedenle sizlere en önemli tavsiyem paranız ne kadar ise paranın tamamı ile kesinlikle borsaya girmeyiniz. % lik dilimler ile ön kısımdan alıyoruz ve bu tutarı parçalara bölüyoruz. Bunu biraz açarsak

Farz edelim ki elimizde 100.000 TL var bunun 5 te 1 i ile borsaya giriyoruz. Yani 20000 TL ile borsada hisse senedi alıyoruz. Kriz anında aldığınız hisse senetleri herkes de olduğu gibi düşecektir Bu da sizlere alım fırsatı sunar. Kalan paranın borsaya yatırdığınız tutarın %50 si kadar yeni bir alım yapıyoruz yani 100000 TL veya duruma göre %80 de olabilir. Sonuç itibari ile bu gibi krizlerde arkanızda kesinlikle para olmalı. Ayrıca döviz ve altın gibi emtia ürünlerine de yatırım yapılabilir.