Kategoriler
SAMURAY20®

2018-9 Aylık Bilanço Açıklayan Şirketler

Bizlere gelen sorulardan bir tanesi de 2018-9 aylık bilanço tarihlerinin ne zaman olacağı ve bilanço açıklayan şirketler hangileri şeklinde. Zira bilançoların açıklanmasının ardından olumlu ve olumsuz rakamlarına göre hisselerde sıçrama veya düşme söz konusu olabilir. Bu nedenle bilanço tahminleri de önemlidir. Bilanço tahmini yapan aracı kurumların anlık verileri takip etmenizi öneriyoruz.

2018-9 Aylık Bilanço Açıklayan Şirketler

Bilanço yılda 4 farklı bölümlerden oluşuyor bunlar 3, 6, 9 ve 12 aylık şeklinde. Şuanda açıklanan veriler son 9 aylık bilançolar olmakla beraber önümüzdeki aralık/ocak aylarında son bilançolar gelecek. Bilançolar hissenin değer kazanması veya kaybetmesi açısından oldukça önemlidir. Zira aldığım şirket hissesi acaba kar mı elde ediyor? Yoksa zarar mı ediyor? En önemlisi de kar-zarar dahilinde büyüme oranı % lik dilimde kaç oldu? İşte bunun gibi soruların tüm yanıtlarını bizlere sunan bilançolar, yasal bir açıklama dayanağı olmakla beraber ilgili tarihler arasında SPK’ya bildirmeleri gerekiyor. Ayrıca bildirim sonrasında bilanço haberleri kapa düşer.

Bu yazımızda bist 100’de bulunan şirketlerin 2018/9 aylık bilançolarını görsel bazında vermek istedik. Bu sayede bilanço dönemin şirketlerin kar mı yoksa zarar mı ettiğini göreceksiniz. Bir şirketin kar elde etmesi bu dönemde kesin yükselecek diye tabir edilmemeli buna karşın zarar edenler de kesinlikle düşer denilmemelidir. Şirketin mali yapısı kadar borç durumu, döviz ve siyasi durumu kadar bir çok etkene bağlı olarak değerlendirilmelidir. Öte yandan borsanın geneline bakıldığında şirketlerin neredeyse büyük çoğunluğu, dövizin artmasına bağlı olarak negatif ayrıştığını belirtebiliriz.

Bilanço Açıklayan Şirketler