Kategoriler
ASELS

ASELS 2018-9 Bilanço Analizi

Aselsan için merakla beklenen bilanço, önceki gün kap’a düştü ve bizde hızlıca kolları sıvayarak, ekran başında analizlerimizi yaptık bir kaç arkadaş aracılığı ile de analizleri derinleştirerek bilançonun bizlere ne getireceğini veya neleri götüreceğini tartıştık.

ASELS 2018-9 Bilanço

Öncelikle şirketin yapısına bakalım ki, karşımızda ne tür bir şirketi ele aldığımızı yani kökenini bilelim.

% 74,20 Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı
% 25,80 Halka Açık Kısım

Kuruluş: 14.11.1975

Faal Alanı: Şirket, her türlü kurum, kuruluşa yönelik kara, hava, deniz ve uzay uygulamaları kapsamında her nev’i elektrik, elektronik, yazılım, cihaz, sistem, araç, gereç ve platformlarının araştırma, geliştirme, mühendislik, üretim ve satışını yapmak.

aselsan

Şirketin 2018/9 Bilanço 1.735 mr TL (2017/9 Bilanço 828 mn TL) +110 % bir artış söz konusu olmuş. Öte yandan bir önceki çeyreğe göre %34 ortalaması ile artış yaşanmış. Bunu yıllık baza vurduğumuzda neredeyse %50 lik bir artış söz konusu. Biraz daha analizleri derinlemesine yaptığımızda

Faaliyet Kârı +185 %
Faaliyet Kâr Marjı % 20,30 → % 38,25’e çıkmış, pozitif.
.
FAVÖK Kârı +150 %
FAVÖK Kâr Marjı % 20,62 → % 34,03’e çıkmış, pozitif.
.
Ödenmiş Sermaye: 1.140 mr TL
Öz Sermaye: 9.381,5 mr TL % 111 artmış, olumlu.
Bedelsiz Potansiyeli: % 622
Öz Sermaye Kârlılığı: % 24,46
.
Yaban Para Net Pozisyonu +456,9 mn TL (2017/9 +928,8 mn TL) -51 % yıllıkta negatif olsa da bir önceki çeyreğe göre eksiden artıya geçmesi olumlu.
Geçmiş Yıl Kârları 1.687 mn → 2.661 mn’a +58 %
Beta Katsayısı 0,99
Yıl İçi Relativ Getiri +0,65 %

[infobox color=”#dd3333″]En önemli etkenlerden biri de sene başından itibaren Takasta Yabancı Oranı % 26,60 iken , şuanda Takasta Yabancı Oranı % 33,44 lere kadar çıkıyor. Tabi hissenin fiyatında ciddi bir daralma söz konusu oldu!!! Bunun da altını çizelim.[/infobox]

ASELSAN YORUM:

Analizlere ayrıca baktığımızda ortak paylaşım grubunda orta ve uzun vadede bilançonun olumlu rakamlara denk gelebileceği ihtimali elimizi kuvvetlendirmiş. Kısa vade için beklentilerin genele göre gittiğini belirtelim. Borsa dirençleri kırdığında aselsan hissesi de beklentilere paralel olarak olumlu sinyal üretecektir. Eski hacimli rakamların görülmesi adına ilk direncin 28,21 TL seviyesinde olduğunu belirtelim. Stop loss seviyemiz ise 23.15 ile 23.55 TL aralığında! Kişisel yorumum ise orta ve uzun vadede her ne kadar 45 li tarihi rakamlara geri dönmese de (kısa vadede) alınıp unutulacak şirket hisselerinden bir tanesidir diyebilirim. Türkiye’nin lokomotifi dediğim silah sanayisindeki en etkin şirketlerden bir tanesi olması, sürekli antlaşmalar yapması, alınan siparişlerin vakti zamanında yapılması, ABD’nin bile gözünü korkuttuğu portföyümüzdeki en önemli silahlardan biridir aselsan. Bu seviyeler her ne kadar alım fırsatı gibi görünse de 24/25 TL aralığı çok ideal olacaktır. Temettü mü bedelsiz mi derseniz; kesinlikle yanıtım bedelsizden yanadır zira 1000 tane aselsan bedelsiz olduğunda sayıca elinizde fazla hisse senedi olacak bu da artan grafiklere göre uzun vadede karlı götürecektir.

Yazar Serkan ERCİL

Merhaba ben Serkan ERCİL.

Dicle Üniversitesi Fen Edeb. Fizik Bölümü mezunuyum. Şuan aktif olarak borsa, ekonomi yazarlığının yanı sıra ticaret ile uğraşıyorum. Bu sitedeki amacım tamamı ile bilgi paylaşımı yapmak. 12 yıllık internet bilişimi adına bir çok projede aktif rol oynadım ve şuandan itibaren bu site ile yeni bir sayfa açmak istedim.

“ASELS 2018-9 Bilanço Analizi” için 7 yanıt

Aselsan genel olarak şirket anlamında olumlu, ancak bireysel yatırımcı dışında kurumsal olarak el değiştirmeler ile hak ettiği değerde olmadığına inanıyorum. Olumlu olan bir şirketin bu denli aşağıda kalmasının bence başka açıklaması yok.

bilanço ve analiz işlemlerini hiç bilmem ama bu makale yazısını okuduktan sonra biraz fikir sahibi oldum diyebilirim bununla beraber aselsan şirketininde genel anlamda bilanço durumunu analiz edip öğrenmiş olduk.

Yazının sonundaki yorumunuza kesinlikle katılıyorum.47 liralardan bir anda 30 lara düşüren yabancı borsacıların anlık borsayı böyle etkilemesi kötü bir şey tabiki ama uzun vadede kazandıracağı kesin bir kağıt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir