Kapat
ARCLK 3

ARCLK Teknik Görünüm Kasım 2018

Ülkemizde köklü beyaz eşya markalarından biri olan ARÇELİK şirketi hissesi olan ARCLK teknik görünümü için kasım 2018 bilgisini paylaşmak istedik. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var ; Dövizden ne yazık ki ülkemizde hizmet veren şirketlerin büyük çoğunluğu etkilenmektedir. Dış borç olarak döviz pozisyonu yapıldığında ve artan döviz kurundaki farklar, şirketlere olumsuz yansımakta. Şirketin temel kısmına baktığımızda

% 40,51 Koç Holding A.Ş.
% 12,05 Teknosan Büro Mak. ve Lev. T.A.Ş.
% 5,56 Burla Tic. ve Yat. A. Ş.
% 5,14 Koç Holding Emekli ve Yardım San. Vak.
% 36,74 Halka Açık Kısım

ARCLK Teknik Görünüm

Şuna dikkat etmemizde fayda var zira Arçelik henüz 2018/9 aylık bilançosu gelmedi. Önümüzdeki günlerde bu bilanço beklentisine göre hedef fiyatlar değişebilir. Zira geçen ki bilanço olumsuz gelmiştir. Hatırlarsak onu

2018/6 Bilanço 320 mn TL (2017/6 Bilanço 496 mn TL) -35 %

Bunun en etkili nedenleri arasında Dönem net kârında yıllık bazda zayıflıkta, en fazla Finansal Giderler kalemi kaynaklı olumsuz etkilenme var. Arçelik bu rakamlara 26,50 TL den geldiğini belirtelim. Ancak düzeltme ne yazık ki çok fazla sürmüş ve 28.10.2018 itibari ile 14,45 TL seviyesinde. %50 neredeyse düşüş trendinde olması ve bistin yükseliş aşamasına geçme durumu söz konusu olduğunda önemli silahlarımızdan bir tanesi olabilir.

arçelik teknik görünüm

Ayrışmanın devam etmesi için 12,40 TL üzeri kapanışların devam etmesi gerekiyor. Stop loss seviyemiz ise 12,09 TL şeklinde not düşelim.

GÜNCELLEME 1. (4 KASIM 2018)

Arkadaşlar öncelikle merhaba herkese. Bakan Albayrak’ın açıklamış olduğu enflasyon ile mücadele kapsamında alınan kararlardan bir tanesi beyaz eşya için alınan ÖTV lerin sıfıra indirilmesi veya aşağı çekilmesi açıklamalarının ardından beyaz eşya hisseleri yükselişe geçmiştir. Bu şirketlerden biri de ARÇELİK olmakla beraber, son çeyrek 2018/12 bilançosuna olumlu katkı yapacağı söz konusu olabilir. ÖTV nin sıfıra indirilmesi, 2018 yılının ilk 9 ayında bu sektörde %20 üzeri daralma olmuştu. Bu nedenle piyasanın canlanması bekleniyor. ÖTV nin sıfır olması demek, firmaların stoklarında bulunan ürün fiyatlarını geriye çekmesi ile aynı anlama gelecektir. Kısa ve orta vadede beklentimiz olumlu..

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

Serkan ERCİL {Serkan ERCİL}

Merhaba ben Serkan ERCİL. Dicle Üniversitesi Fen Edeb. Fizik Bölümü mezunuyum. Şuan aktif olarak borsa, ekonomi yazarlığının yanı sıra ticaret ile uğraşıyorum. Bu sitedeki amacım tamamı ile bilgi paylaşımı yapmak. 12 yıllık internet bilişimi adına bir çok projede aktif rol oynadım ve şuandan itibaren bu site ile yeni bir sayfa açmak istedim.

“ARCLK Teknik Görünüm Kasım 2018” üzerine 3 yorum

  1. Work and Travel dedi ki:

    Yerli ve milli diyebileceğimiz firmalardan. Ayrıca binlerce kişiye iş de sağlıyor. Umarım işleri düzelir ve hisseleri de artar. Ayrıca Fenerbahçeliyim, kulübe de katkısı olur diye düşünüyorum hisselerin 🙂

  2. mp3 indir dedi ki:

    Sektördeki daralmaya rağmen Arçelik’ten benimde olumlu beklentilerim var. Umarım yüzümüzü kara çıkarmayacaktır.

  3. Hakan Göçmez dedi ki:

    “Kısa ve orta vadede beklentimiz olumlu..” demişsiniz. Bu konuda seçim öncesi ve sonrası şeklinde bir yorumunuz var mı? Dengelerin çok değişeceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir